Kohtudes sõprade-tuttavatega, kuulen päris tihti, et pea valutab, selg valutab, lihased valutavad, liigesed valutavad… Üks võttis ibuprofeni, teine ibumaxi. Ühel oli alla neelatud number 200, teisel 400…

Olen endamisi tihtilugu imestanud, et sellest kõigest nii rahulikult ja iseenesestmõistetavalt räägitakse. Justkui selle kõigega ei kaasnekski miskit muud kui vaid positiivsed mõjud.

 

Iga ravim on aga mürk organismile ning nõnda ei ole ka valuvaigistid siiski mitte päris „süütud“ abilised.

Kõrvalmõjudena võib esineda nii peapööritust, kõhuvalu, tujulangust… Kui aga üldine tervisefoon on niigi kehvakene, siis reeglina loetakse need kõrvalmõjud lihtsalt valu poolt tekitatud ebamugavusnähtudeks, mis peagi mööduvad. Vaevalt, et keegi on otsinud seost näiteks tujulanguse ja tarbitud valuvaigistite vahel. Välistatud see aga pole.

Tutvustan Sulle täna mõnda looduslikku valuvaigistit, mille tarbimisega ei kaasne kõrvalnähte. Proovi ja anna tulemustest teada ka FitnessPartnerile.

1. Kalaõli
Sisaldab kahte olulist Omega-3 rasvhapet, mis blokeerivad põletikku tekitavaid kemikaale (tsütokiine ja leukotriine). Uuringud on tõestanud, et 3 g kalaõli päevas, regulaarselt tarbituna, vähendab liigesevalu, põletikke, ärkamisjärgset (reumast tulenevat) liigeste kangust.

2. Oliiviõli
Oliiviõli sisaldab komponenti, mis on sünteesitud sarnaselt ka Ibuprofeni koostises. Sellel on põletikuvastased omadused. Uuringud on tõestanud, et 50 g oliiviõli annab 10% Ibuprofeni tõhususest. Tõsi…, selleks, et peavalu leevendada, peaks ära jooma justkui pool liitrit oliiviõli, mis tundub ebaratsionaalne… Küll aga tasub oliiviõli tarvitada regulaarselt valusid ja põletikke ennetava preparaadina.

3. Hapud kirsid
Hapude kirssidega on palju lihtsam – Michigani osariigi ülikooli teadlaste uuringute tulemusel piisab 20 hapu kirsimarja söömisest, et tulemus oleks sama, mis 1 tableti aspiriini tarbimisel. Hapud kirsid sisaldavad ka hulgaliselt looduslikke antioksüdante (sarnaselt E-vitamiiniga). Hapude kirsimarjade regulaarne söömine vähendab nii põletikke kui ka artriidi- ja podagravaevusi.

4. Valge paju koor
Pajukoorest on abi nii valu, palaviku kui ka liigeste paistetuse alandamisel. Juba 1850. aastal sünteesiti pajukoorest salitsüülhapet ehk teisisõnu aspiriini. Kuigi pajukoore tarbimisel pole täheldatud otseseid vastunäidustusi ega ka tõsiseid kõrvalnähte, tasub neil, kes on salitsüüli suhtes tundlikud, pajukoorega mitte liialdada. Samuti pole soovitatav tarbida aspiriini ja pajukoort üheaegselt. Pajukoore tarbimisega peaks ettevaatlik olema artriidi ja haavandite puhul ning soovitavalt ei tasu pajukoort anda alla 16-aastastele lastele, kelle puhul võib tekkida nn “reye sündroom” (kesknärvisüsteemi ja maksa raske kahjustus, mis võib tekkida mõnede viirusnakkuste järel.)

5. MSM (Metüül-sulfonüül-metaan)
MSM on naturaalsel kujul esinev väävli komponent (sulfur), mis leidub naturaalses värskes toidus ja vihmavees ning mida peetakse üheks tugevaimaks valuvaigistiks, põletiku alandajaks ja spasmide leevendajaks. Iseäranis häid tulemusi on saavutatud artriidivaevuste leevendamisel, aga ka peavalu, seljavalu ja kõõlusepõletike puhul. MSM pulbrit saab osta valitud looduspoodidest.

6. Kurkum (turmeric)
Maitseaine, mis on Aasias eriti hinnatud, sisaldab väärtuslikku kurkumiini, millel on tugevad põletikuvastased ja valuvaigistavad omadused. Lisaks neile väärtuslikele omadustele on kinnitust leidnud ka fakt, et sellel on tugev vähivastane toime. Kurkumiin vähendab ühtlasi ka vere kolesteroolitaset, tromboosi ja südameinfarkti ohtu ning alandab II tüübi diabeedi, reumatoidartriidi, multiskleroosi ja Alzheimeri tõve sümptomeid. Samuti piirab HIV paljunemist kehas, aitab kaasa haavade paranemisele ja paljude muude haiguste puhul.

 7. Ingver
Ingverijuur sisaldab ensüüme, mis hoiavad tagasi põletike teket. Positiivsete tulemuste saavutamiseks piisab 2 g ingverist päevas, mille manustamise võib jagada kahte ossa – üks gramm hommikul, teine õhtul. 

8. “Saatanaküüs” (Devil’s Claw)
See on Lõuna-Aafrika taim, mis aitab nii seljavalu kui ka artriidi puhul. Nime on taimele andnud väikesed teravad nagad, mis võivad kehaga kokkupuutel tekitada tohutut valu.  Saatanaküünel on põletikuvastased, valuvaigistavad ja rahustavad omadused. Kuigi kõrvalnähte selle kasutamisega ei kaasne, on siiski soovituslik seda küünt mitte kasutada neil, kellel on maohaavandid. Kasutatakse nii seespidiselt kui ka pealemäärimiseks.

 9. Lavendliõli
Selle õli puhul on lisaks valuvaigistavale toimele täheldatud veel ka põletikuvastaseid ja rahustavaid omadusi. Tihtilugu kasutatakse lavendiõli ka aroomiteraapias. Lavendliõli leevendab lihaste-, luude- ja liigestevalu.

10. Sülg
Mõned aastad tagasi avastati inimese süljes aine (topeltopiorfiin), mis võib omada kuni 6 korda suuremat valuvaigistavat toimet kui morfiin. Erinevalt morfiinist ei tekita see aga ei sõltuvust ega ka mingeid kõrvalnähte. Usutakse, et see avastus on aluseks uuele valuvaigistite põlvkonnale. Tegemist on suhteliselt lihtsa ülesehitusega molekuliga, mida on võimalik sünteesida suurtes kogustes, ilma et seda tuleks süljest eraldada. Kaalutud on ka ravimi leiutamist, mis aitaks süljes toota senisest suuremas koguses topeltopiorfiini. Kuidas aga praegu sülje kasulikke omadusi oma valu vähendamiseks ära kasutada, see jääb esialgu igaühel endal välja mõelda.

Ole terve!

 

Kasutatud kirjandus:

http://www.buzzle.com/articles/natural-pain-killers.html

http://www.steadyhealth.com/articles/Top_10_Natural_Painkillers_a892.html 

http://www.aialeht.ee/news/puudpoosad/paju-votab-valu-ja-palaviku.d?id=40801198

http://www.sam.ee/aspiriini-kasutamine-lastel-viirushaiguste-puhul-ning-reye-s%C3%BCndroomi-oht

http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/kurkumiini-vahivastane-toime-nuud-teaduslikult-toestatud#.UYkLGqI2L44

http://www.telegram.ee/toit-ja-tervis/kuidas-peatada-migreenihood-ilma-retseptiravimiteta#.UYkMpKI2L44

http://www.hambaarst.ee/uudised/5319/

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Opiorphin