Öelge palun, mis toimub?

Miks korraga on inimesed hakanud kaalus juurde võtma? Aastatuhandeid on oldud enam-vähem normaalkaalus ja nüüd, viimase viiekümne aastaga, oleme hakanud silmnähtavalt paisuma.

1951. a tehti Inglismaal uurimus, mille kohaselt selgus, et Inglismaa täiskasvanud naiste talje ümbermõõt oli keskmiselt 70 cm. 53 aastat hiljem, 2004.a., korrati uurimust ja selgus, et Inglismaa keskmine naine oli keskkohast tervelt 16 cm võrra jämedamaks läinud!!!

Ameerika Ühendriikides on vaid iga neljas normaalkaalus. Enamus neist elab vist Manhattanil, sest see on tõesti ainus koht Ameerikas, kus naljalt ülekaalulisi elanikke ei kohta. Pargid, jõeäärsed teed ja tavalised tänavadki on täis sörkijaid, kadestamisväärselt sportlikud kehad riiete alt välja joonistumas… Spordiklubisidki on vist iga bloki (tänavakvartali) kohta vähemalt üks. Piisab aga minna vaid mõnesaja kilomeetri  võrra kaugemale ja veendud, et statistika ei tundu valetavat.

Eestiski pole olukord teab, mis kiita. Näiteks vanusegrupis 25-34 aastat, on ülekaaluliste arv tõusnud kümne aastaga tervelt 13%. 2010. aasta andmetel oli selles vanusegrupis enam kui kolmandik ülekaalulisi. Kui sama kasvutempo jätkub, siis 50 aasta pärast on kõik selle vanuserühma elanikud ülekaalulised.

Mida vanemaks, seda tüsedamaks. Praeguse Eesti elanikkonda puudutava statistika kohaselt,  55.nda eluaasta kukkudes, kuulud enam kui 70%-lise tõenäosusega ülekaaluliste kategooriasse. Vaid iga neljandat kroonib au olla „normaalkaaluline“.

Hala ei aita. Aitab õige toitumine, piisav liikumine ja puhkus (uni).

Enamus teab seda. Enamus ei järgi seda.

Hea, et ülekaal lisandub tasahaaval. Siis jõuab sellega harjuda. Lohutuseks aga, et … äkki leiutab meditsiin ühel päeval mingi hea tableti või kogunisti elukestva vaktsiini ülekaalulisuse vastu?

Neil, kes viimastel aastatel kosunud, aga teaduse edusamme ootama ei malda jääda, soovitame siiski miskit asjalikku ise ette võtta.

Kasutatud materjal:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7151813.stm

http://pxweb.tai.ee/esf/pxweb2008/Database/Uuringud/01ETeU/07KehalineAktiivsus/07KehalineAktiivsus.asp